MOJI POTOPISI Seznam forumov MOJI POTOPISI
Sem državljan Slovenije, zato imam rad to prelepo deželo - to me pa ne moti, da se ne bi potepal okrog (novost: tudi na blogu https://mojipotopisi.wordpress.com/)
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




PERU - PRAKTIČNI NAPOTKI

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    MOJI POTOPISI Seznam forumov -> PERU
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
tell
Administrator foruma


Pridružen/-a: 06.10. 2011, 14:09
Prispevkov: 100

PrispevekObjavljeno: 05 Jun 2018 11:53    Naslov sporočila: PERU - PRAKTIČNI NAPOTKI Odgovori s citatom

DODATEK: NEKAJ PRAKTIČNIH NAPOTKOV ZA POTEPANJE PO PERUJU V LASTNI REŽIJI

1. OSNOVNE INFORMACIJE

 Za turistični obisk Peruja do 90 dni viza ni potrebna.
 Najboljši čas za obisk je po najinem mnenju od druge polovice aprila do junija (suho vreme, ni prevroče in ni prevelike turistične gneče). Poleti je preveč turistov (posledično višje cene in potrebne so vnaprejšnje rezervacije), jeseni se že pričenja deževje…
 Ljudje so zelo prijazni in ustrežljivi, znanje španščine je seveda velika prednost, ni pa zelo nujno. Četudi ne znate dobro špansko, se boste lahko sporazumeli. Nekaj osnovnih besed pa je dobro poznati.
 Čas je v Peruju zelo relativiziran, prav tako stvari, ki se jih dogovoriš vnaprej, Vendar se vedno vse uredi, četudi drugače, kot pričakujemo

2. ZDRAVSTVENI NAPOTKI:

 Cepljenje ni obvezno, je pa priporočljivo, če se odpravljate v predele džungle.
 Ker se Machu Picchu nahaja že skoraj v predelu džungle, ne pozabite na dober repelent. Prav tako je priporočljiva uporaba kreme z visoko UV zaščito, saj je sonce na teh višinah zelo močno.
 V Peruju boste zagotovo potovali po višje ležečih predelih (jezero Titikaka je npr. na 3800m nadmorske višine, prelazi so na ca. 4000 – 4500m nadmorske višine. Zato je dobro imeti s sabo aspirine, tam pa priporočajo tudi pitje kokinega čaja. Ne bojte se, ne gre za drogo, pač pa zeliščni čaj z blagimi učinki na krvni obtok. Domačini žvečijo kokine liste, ki imajo antiseptične učinke, vendar ob prehajanju v kri (navadno jih žvečijo s kakšnim kamenčkom, ki rani sluznico in tako povečuje učinek. Midva sva ostala le pri kokinem čaju…). Pri hoji je priporočljivo globoko dihanje, da telo dobi dovolj zraka.

3. REZERVACIJA LETALSKIH KART

Midva sva kupila letalske karte zelo zgodaj, vendar bi jih lahko po isti ceni dobila tudi ca. 2-3 mesece pred odhodom. Za notranje lete v tem času (april, maj) se prav tako ne mudi z nakupom (teden dni pred letom so bile celo cenejše od tistih, ki sva jih kupila midva dva meseca ali celo več vnaprej). Za karti z Benetk do Lime sva plačala ca. 650 EUR/osebo, za notranje lete pa po ca. 100 EUR povratne karte/osebo). Dobijo se tudi po 50 EUR

4. POTOVANJE PO DEŽELI (PREDNOSTI IN SLABOSTI)

Midva sva kombinirala vse od spodaj naštetega. Izbor je pač odvisen od tega, kaj nam je prioriteta pri potovanju.

PREDNOSTI oz. SLABOSTI

NOTRANJI LETALSKI PREVOZI

Najhitrejša opcija, če želimo obiskati več razpršenih destincij. Vsaj med Limo in Cuscom se splača uporabiti ta način. Letala so solidna (družbe Latam, Peruvian)

Velikokrat se zgodi, da polete odpovedo, če letalo ni polno ali zaradi vremenskih razmer ipd…

AVTOBUS

Za standardno pot od Lime mimo Ice, Arequipe, Puno, Cusco priporočava npr. Peru hop bus (nočni ali dnevni, različne cene in kakovosti glede na želje in potrebe).
Poceni, če se vozite z avtobusi, ki niso turistični

Turistični avtobusi so varni, niso pa poceni. Avtobusi (navadni) in kombiji so poceni, niso pa najbolj varni

VLAK

Iz Cusca v Aguas Calientes (obisk Machu picchuja); Cusco – Puno – Arequipa (1-2x tedensko; prestižni vlak)

Zelo drago; vlak je najpogostejša opcija za obisk Machu piccu (druga opcija je kombinacija pešačenja in kombija)

NAJEM AVTOMOBILA

Najboljši način za oglede manj znanih in turistično obleganih kotičkov, fleksibilnost. Cene bencina so nižje kot pri nas, glavne ceste so dokaj solidne, plačuje se cestnina (ni visoka) na novejših odsekih

Drag najem, kasko sicer prodajo, vendar ne velja tako kot pri nas; zelo slabe ceste, veliko makadama, na nekaterih predelih so ozke in prepadne..
Če se odločite za najem v Cuscu, obvezno rezervirajte visok avto (npr. Toyota hilux)

TAXI

Najboljši način za potovanje v večjih mestih. Vožja v Limi je kaotična, javni prevoz pa skoraj neznosen, da je najem taxija najboljša opcija. Metroja ni, je metrobus (par linij), ki so sicer dokaj hitre, vendar je gneča na njih nepopisna.

V mestih najbolj smiselno, vnaprej povprašajte za ceno. V Limi je tarifa 40 solov (ca. 10 $); nekateri priporočajo uradne taxije, ki so dražji. Midva sva varno prispela povsod z domačini


5. VARNOST

Peru je varna dežela. Seveda se je v večjih mestih potrebno izogibati nekaterim območjem (revnim četrtim ali krajem, ki jih odsvetujejo domačini) zlasti ponoči. Enako kot povsod je v gneči priložnosti za kraje več, žeparji so pač povsod po svetu.

6. CENE IN NAČIN PLAČEVANJA

 Kreditne kartice (najpogosteje Visa, Mastercard) so plačilno sredstvo v večjih mestih in turističnih krajih, vendar pogosto zahtevajo celo do 15% več plačila. Izjema so bencinske črpalke in trgovine (tam je cena enaka kot pri plačilu z gotovino). Na podeželju pa je edino plačilno sredstvo pač gotovina. Ponekod vzamejo ameriške dolarje, vendar je dobro imeti njihovo valuto. Tudi na črpalkah v manjših krajih se ne da plačati s kartico.
 Menjalnic je v večjih turističnih krajih kar veliko, menjalni tečaji so podobni. Bankomati so načeloma v večjih mestih.
 Peru ni več poceni. Bencin je sicer cenejši kot pri nas (ca. 1 EUR), cene se razlikujejo med črpalkami in območji.
 Cene živil v trgovinah so presenetljivo visoke (podobno kot pri nas), medtem ko se da poceni jesti v raznih restavracijah. Še posebej so ugodni njihovi meniji (v manj turističnih krajih še zlasti poceni), tudi turistični meniji so dokaj ugodni.
 Prenočišča so sicer vseh cenovnih razredov in kvalitet (midva sva spala zelo solidno v sobah z lastno kopalnico ali aprtmajih) po ceni od 10 – 20 $ za sobo, večino prenočišč sva rezervirala vnaprej preko bookinga. V takem letnem času to ni nujno, ker je prenočišč dovolj. Midva imava pač tak način potovanja, da si splanirava pot vnaprej, da ne izgubljava časa še s tem

7. TELEKOMUNIKACIJE

Wifi je na voljo skoraj povsod (v večini prenočišč, lokalih, celo v parkih je ponekod na voljo brezplačen wifi). Telefoniranje pa stane veliko, če nimate njihove kartice (veva iz lastne izkušnje). Najboljšo pokritost ima Claro, je pa potrebno paziti, kje to nabavljate, da vam ne prodajo kakšne neuporabne kartice (veliko je svaril glede tega po internetu)
Vtičnice so enke kot pri nas (napetost 220V)

8. HRANA IN PIJAČA

Hrana v Peruju je raznolika, zelo okusna. Veliko je sadja in zelenjave, tudi ribe so odlične (ob morju chevice, v notranjosti razne rečne ribe), meso je prav tako pripravljeno zelo okusno (nama je bilo najbolj všeč meso lame, nad njihovim morskim prašičkom pa nisva bila zelo navdušena)
Vina Peruanci žal nimajo dobrega, zato pa je toliko boljše pivo (nama je bila najbolj všeč Cuscuena). Obvezno je potrebno poskusiti njihov pisco sour (tretjina žganja »pico«, ki je nekoliko blažji od našega, sladkorni sirup, sok limete, jajčni beljak in kanček grenčice), od brezalkoholnih pijač je najpogostejša inca cola (različica coca cole)

9. TURISTIČNE ZNAMENITOSTI

V Peruju se civilizacija še zdaleč ni začela z Inki, zato priporočava obisk severne obale (Chiclayo (Sipan, Tacume)…; Trujilo, Caral…), če vas zanima zgodovina. Seveda je obvezen ogled Cusa z okolico (sveta dolina Inkov, Machu piccu), Puna z jezerom Titikaka, Arequipe…
Poleg zgodovine peru ponuja izjemno bogastvo naravnih lepot (od kanjonov, do visokih gora (Cordillera blanca, Negra…, najvišji vrh Nevado Huascaran 6768m…), v okolici Arequipe se nahaja kar nekaj ognjenikov, nekaj čisto posebnega so Mavrične gore (Montana de colores)…
Če potujete z avtobusom, si lahko s katero od agencij ogledate znamenitosti (npr. kanjon Colca z Arequipe, Mavrične gore s Cusca, sveta dolina s solinami in Murayem prav tako s Cusca…)
Machu Picchu: dostopen je po železnici ali pešpoti. Cene vozovnic so zelo visoke (cena zavisi od termina), plačati je potrebno še vstopnino za obisk izgubljenega mesta (tudi odvisno od termina, v maju je znašala vstopnina brez vrha gore ca.45 $ za tuje turiste). Če želite prav na vrh hriba z istim imenom, je potrebna prijava vnaprej in doplačilo. Lahko ga obiščete sami ali s katero od številnih turističnih agencij. V sezoni je obvezna rezervacija oz. nakup karte vnaprej, ker je število obiskovalcev omejeno.
Če želite nekoliko drugačno varianto, priporočava varianto s kombijem, kolesom in pešačenjem zadnjih 10km ali celo pot (treking s Cusca). Midva sva si izbrala varianto s kolesarjenjem in pešačenjem.

Več o znamenitostih sva opisala v priloženem potopisu,, če pa vas zanima še kaj, nama pišite. Z veseljem vam bova odgovorila.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    MOJI POTOPISI Seznam forumov -> PERU Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.