MOJI POTOPISI Seznam forumov MOJI POTOPISI
Sem državljan Slovenije, zato imam rad to prelepo deželo - to me pa ne moti, da se ne bi potepal okrog (novost: tudi na blogu https://mojipotopisi.wordpress.com/)
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




ČRNI HRIBI

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    MOJI POTOPISI Seznam forumov -> POTEPI PO SLOVENIJI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
tell
Administrator foruma


Pridružen/-a: 06.10. 2011, 14:09
Prispevkov: 99

PrispevekObjavljeno: 04 Apr 2013 08:23    Naslov sporočila: ČRNI HRIBI Odgovori s citatom

POHOD ČEZ ČRNE HRIBE

V pdf-ju s slikcami:
www.mediafire.com/view/?wm7f14jwnbhyvzr
Opomba: skopirajte odebeljen tekst in ga prilepite v naslovno vrstico spletnega naslova (povsem na vrhu strani, kjer se začne s_http; zadnji aktualni naslov prej zbrišite).
Morda koristna ionformacija: če bo malo bolj počasi odpiralo, ker je slikc kar precej: v pomoč - pritisnite "download" na desni strani zgoraj, bo prej. Pojavi sem novo okno, kjer na centru ekrana ponovno pritisnete na "download" in nato izberete "Open" (če si želite le pogledati) ali "Save" (če želite shraniti).


Severno obrobje slovenskega Krasa zapirajo Črni hribi, to je greben na južni strani Vipavske doline nad Renčami, vse od Trstelja do Cerja. Ne gre za visoke hribe, tam nekje med 400 in 600 metri se giblje njihova nadmorska višina. So pa lahko zanimivi predvsem v zimskem času, če se želimo izogniti snegu in uživati v sončnih žarkih. Res pa je tudi to, da je ta greben precej izpostavljen burji, tako da je dobro spremljati tudi podatke o vetru, preden se odpravimo tja.
Midva sva tokrat izbrala pot okrog Črnih hribov.
Po vznožju južnih grebenov od Cerja proti Trstelju, pod severnimi grebeni nazaj.
Pot sva začela na parkirišču (po cesti iz Mirna proti Opatjemu selu), ko se že dvignemo iz Vipavske doline.

Že na samem parkirišču je prva informacij o Poti miru (http://www.potimirunakrasu.info/poti_miru.htm ). Na tem delu je med prvo svetovno vojno potekala Soška fronta, za krajši sprehod je prav zanimivo opraviti del poti okrog pomnikov tega dela naše zgodovine.
No, najin namen je bil drugačen. Držala sva se poti proti Kostanjevici in edini pravi spomenik Soške fronte, ki sva ga srečala ob cesti, je bil Borojevićev prestol s spomenikom (oz. smerokazom) na planoti nad Lokvico.



Borojević je bil avstroogrski general (po rodu Srb iz Krajine), ki je poveljeval celotni Soški fronti. Prav on je predlagal, da Avstrijci Italijane zaustavljajo na reki Soči, saj so se nekateri drugi avstroogrski generali nagibali k frontni črti bolj v notranjosti, nekje ob Savi.
Gozdna cesta naju je spremljala vse do Kostanjevice, kjer sva po lokalni cesti nadaljevala do Temnice. Kmalu za Temnico sva zavila levo (označeno za Trstelj in Renče) ter po asfaltni poti prišla pod vznožje Trstelja. Pri usmerjevalni tabli sva zavila levo in se preko Stola (kjer so še vedno vidni avstroogrski zaledni položaji) povzpela na vrh Trstelja.



V koči (malo pod vrhom) je sledil obvezni počitek in okrepčilo, saj sva bila približno na pol poti.
Vpisala sva se tudi v knjigo in malo pobrskala, kdaj so prišli zadnji pohodniki s Cerja. Je bilo že kar dva meseca nazaj, saj so na Trstelj običajni dostopi iz Temnice, Lipe ali Renč.
S Trstelja sva sestopila po planinski poti proti Renčam vse do kolovoza, ki nama je nato služil za povezovalno pot do sedla, preko katerega vodi tudi lokalna cesta med Temnico in Renčami.



Nadaljevala sva po severnih obronkih in šele po Fajtjem hribu ponovno zavila proti jugu, tako da sva Cerje obšla po južni strani grebena.
Pot je pohodniška, višinsko nezahtevna (praktično je ne moremo uvrstiti med planinske poti), časovno pa malo daljša (okrog 6 do 7 ur), del poti je bil tudi po asfaltu.
Kljub temu, da na poti ni posebnih oznak, je orientacija dokaj preprosta, ponekod pa so celo usmerjevalne table, ki nas usmerijo v želeno smer (predvsem na področju Poti miru za smer Kostanjevica).
Po vrhu Črnih hribov poteka tudi planinska pot, ki pa sva se ji tokrat izognila (občasnih sunkov burje na pobočju ni toliko čutiti kot na vrhu grebena). Pot je zares primerna za poznozimski ali zgodnjepomladni čas, ko je naše sredogorje in visokogorje še obloženo s snegom (poleti zna biti na tistem koncu že malce vroče).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    MOJI POTOPISI Seznam forumov -> POTEPI PO SLOVENIJI Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.